вторник, 30 юли 2013 г.

Лисабон


Визитна картичка на града:

  • най-западната европейска столица;
  • разположен е на седем хълма, там, където река Тежу се влива в Атлантическия океан;
  • във времената на великите гоеграфски открития градът е превъзхождал останалите европейски столици по великолепие и разкош;
  • голямото земетресение, последвано от цунами и тридневен пожар, в утрото на Деня на Вси светии 1 ноември 1775 година превръща града в развалини и отнема живота на повече от 100 000 души, разрушава 70 хиляди сгради и унищожава творби на Рубенс, Тициан и Караваджо, както и дневниците на Васко да Гама. Градът е вазстановен много бързо за няколко десетилетия като от стария град е запазен само квартала Алфама
  • главният площад на Лисабон е Площадът на търговията, от където може да се започне обиколката на града. Тук се намират Триумфалната арка и статуята на Хосе Първи. И аз съм тук:




Но моето еднодневно Лисабонско пътешествие започна от стръмнините на Стария град (Bairo Alto). Тъй като го видях само в битието му през деня, не придобих пълна представа за тази изключително интересна част на Лисабон. През деня тя спи, почива си от нощните обикаляния из безбройните малки, но привличащи неудържимо туристите малки барове, пръснати навсякъде из стръмнините му.

Тази стара част на Лисабон е невероятно стръмна, невероятно мръсна и отвратително миризлива. Въпреки това е очарователна, незабравима, омайващо-живописна с ажурните си фасади, олющени, но патинирано-красиви, със стръмните стълби, накачулените една върху друга улици и сгради, тесните проходи между грамадите от стари къщи, църкви и пране, пране, пране, прноснато по покривите, балконите, между прозорците.

Започваме изкачването, по-точно, ту се изкачваме, ту слизаме:











На това площадче, пред тази неокласическа сграда са монтирани модернистични скулптури - леко озадачителни, но ми харесаха как стоят гордо, самоуверено и металистично:


Португалците украсяват фасадите си, а в Лисабон към азулежуто добавят и прането. Особено в старата част на града:

СЛЕД ДВА ЧАСА КАТЕРЕНЕ И СЛИЗАНЕ НАЙ-СЕТНЕ СТИГНАХМЕ ДО ПРОЧУТАТА РЕКА ТАХО, ВЛИВАЩА СЕ В АТЛАНТИЧЕСКИЯ ОКЕАН. ПРИДВИЖВАМЕ СЕ КЪМ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ НА ЛИСАБОН.


Който стъпи в Лисабон, да не пропусне: 
  • разходка из стария град с жълтото трамвайче № 28, което се промъква из тесните стръмни улички;
  • замъка на Свети Георги - може да се стигне с трамвайчето 28. Някога тук са живели римляни, вестготи, маври и португалските крале, а сега е музей с парк, в който се разхождат пауни. Гледката от замъка към града е очарователна. Към сайта на замъка
  • музеят на декоративните плочки азулежу
  • Океанариумът - през 2015 година е обявен от Trip Adviser за най-добрият океанариум в света;
  • Манастирът Жеронимуш - едно от седемте чудеса на Португалия, изграден в характерния за страната стил мануелин, наречен на името на крал Мануел Първи;
Ето и моите снимки на манастира:


 








  • Кулата Белем - намира се в квартал Белем, построена е през 16 век. Била е предназначена да пази града от пирати. Успях да направя няколко снимки:

  • Паметникът на Откривателите с формата на огромен кораб - посветен е на великите португалски мореплаватели и откриватели на нови пътища и нови континенти. Е как да не се снимам пред него:




Още за Португалия от мен:

По пътищата на Португалия
На гости на Любо в Томар, Португалия
Азулежу - чудното керамично изкуство на португалците

Връзки:
10-те най-големи забележителности на Португалия

Няма коментари:

Публикуване на коментар